Blog du Consultant

puce
 
puceCALENDRIER
 
 
puceRESSOURCES
puceAgenda
 

Résultats Concours Officiels
LE MINISTRE DE L’ENSEIGNEMENT SUPERIEUR COMMUNIQUE :
Les candidats dont les noms suivent, classes par ordre alphabétique, sont déclarés admis au concours d’entrée en première année de l’Institut des beaux Arts de l’Université de Douala à Nkongsamba, au titre de l’année académique 2011-2012. Il s’agit de :

THE MINISTER OF HIGHER EDUCATION HEREBY ANNOUNCES AS FOLLOW:
The following candidates have been declared successful in the competitive entrance examination into the first year of the Institute of Fine Arts of the University of Douala at Nkongsamba for the 2011-2012 academic years. The results are presented in alphabetical order.


I - ARCHITECTURE ET URBANISME
N° NOMS ET PRENOMS
1 AGWALA SIMON SIMON
2 AMANTCHANG JOSEPH ARNAUD
3 ASSOMO NOAH THADDEE SERGE
4 ASSO’O BINGONO BENOIT
5 BIDIAS A NGAM II
6 BILOA FABRICE RAOUL
7 BILOA TSAMNYE BERNADETTE
8 CHENDJOU NZOTEU CHRISTIAN
9 CHIANGONG GIDEON FUFOSONG
10 DAYNATOU KAMDOUM SADOU
11 EDIMO MBENA JOSELINE MERVEILLE
12 EHODE SYLVAIN
13 EKODO EDJANA EUDES STANISLAS
14 EKWE NTONNE BENOIT
15 ESSONGO ESSONGO JEAN PAUL EDGARD
16 ETOUNDI GREGOIRE
17 EYA’ANE SOU’A GERAUD LEANDRE
18 FOKOU DAVID DIDEROT LEPRINCE
19 FOTSO KAMGA ULRICH WILFRIED
20 FOUSSA YANNICK GASPARD
21 JOHNE WANGUE MARCEL VALENTIN
22 KOLLE MBOME VILLIEN
23 KYE BELINGA EMMANUEL
24 LIPOT PARFAIT GAUTHIER
25 MANDA ABENA FABIEN
26 MBELLA EITEL
27 MEKOSSOU NTANKALA DONALD JONATHAN
28 MESSANGA DOMINIQUE RODRIGUE
29 MITAMBO EUGENE ARMAND
30 MOUSSIMA EWANE RENE ELVIS
31 MVENG VALERE.
32 NGAH ETABA NELLY CAROLE
33 NGO BAYI ROSETTE OLIVE
34 NGONGLA CYRILLE
35 NGOTTY ELONG RAOUL ZAVIER
36 NSANGOU MOTAPON ETIENNE RONALD
37 SEUDJO TOUKAM ARMAND JUNIOR
38 TALLA DESIRE ROUSSEL
39 TCHOUAGOU WAMBA FRANCK BRICE
40 VIYOFF BERNARD

LISTE D’ATTENTE / MAIN LISTE
N° NOMS ET PRENOMS
1 ASSIENE SANAMA JOSEPH CONSTANT
2 BEKONO ROLAND
3 DJOUMESSI MEGNIGOUM PHALONE
4 EKOMO MESSI MAX STEVE
5 ELANGA ELANGA CHANCEL WILLIAMSON
6 EPEE ALBERT II
7 LIKENG BERNADETTE NADIA
8 NTONGO ALAIN STEPHANE
9 TAMNO MOFEVE MAURICE
10 TASSOFO JULES CALBATOS

II - CINEMA ET AUDIOVISUEL

N° NOMS ET PRENOMS
1 DEFFO TAKOTE DESTINY DELUXE
2 DJOMOU EMILE JAURES
3 ELOUNGOU MBESSE BRANLY
4 HEUNGAP YVES ROLAND
5 KAMDOM FOTSO ORNELLA
6 KOUAMOU GUY PAULIN
7 KUIBOTOUO KAMTA AUGUSTIN
8 MALE KENGNE ARMELLE LORA
9 MALELEL FRANCK OLIVIER
10 NDZANA INAH PIERRE
11 NGUEFACK DEMANOU HERMANN
12 NGUEMNING NINKAM ALEX VICKEL
13 NTIMENE TEWOUNNO LEONELLE RUPHINE
14 PELLA MENGANG EMILIE NICOLE
15 TCHANKWE BRIDIAS ARCEL
16 WELISSANE NDEDI EKOBE
17 YEUGO FESSI Zl BERLINE

III - ARTS PLASTIQUES ET HISTOIRE DE L’ART

N° NOMS ET PRENOMS
1 AGNANGMA HIOBI XAVIER
2 BEKOUME ALBANI MOÏSE PEREZ
3 BELLA FOUDA CATHERINE SUZANNE
4 BOUGHA BISSOHONG PIERRE LIONEL
5 CLAUDIA A NTOGUE BAGDABAN
6 FOUANANG JOSELINE FLORE
7 HELENE CLAIRE NGANGUE
8 KOUNA MARIE BERNADETTE
9 MONDOM CHRISTIAN
10 NGANA BAYIHA JULIANA JOY
11 NYEMBI JOSEPH DANNY
12 ZO’O ZO’O NICANOR

Les candidats admis devront se présenter à l’Institut des Beaux Arts de l’Université de Douala à Nkongsamba au plus tard le 1er novembre 2011, pour remplir les formalités d’inscription.

Successful candidates have to fulfill registration formalities in the Institute of Fine Arts of the University of Douala at Nkongsamba before the 1stnovember 2011.

 
INFORMATIONS
 
 
puceSERVICES
 

 
puce
..:: CAMEXAMEN Copyright© 2005-2017 ::..