Blog du Consultant

puce
 
puceCALENDRIER
 
 
puceRESSOURCES
puceAgenda

puce

 

Résultats Concours Officiels

Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/clients/6e193c8cefe25580ab3fbea7853ba835/web/includes/affich_alea_concours.php on line 21
Le Ministre de l’Enseignement Supérieur communique :

Sont, sous réserve de présentation des originaux des Diplômes ouvrant droit au concours, déclarés admis, au titre de l’année académique 2011/2012, en Première Année de la filière Industries Agricoles et Alimentaires, du cycle de formation des Ingénieurs de l’Ecole Nationale Supérieure des Sciences Agro-Industrielles (ENSAI) de l’Université de Ngaoundéré, les candidats dont les noms suivent, classés par ordre alphabétique :


N° Nom Prénom
1 ASCHOUANG NYEMONG Thérèse Huguette Blanche
2 ASHU Beltha EBAI
3 AWANAONGUENE Patrick Stéphane
4 AWONO BITUNDE Dieudonné Patrick
5 BARAKE NYINGISE DIKANA
6 BATCHEP BEKINA Bill Donald
7 BELL Fils Anicet
8 CHAPET Inès D’AVILA
9 DEH Fedelise KUM
10 DETSI DJIANDE Paul Gabin
11 EBOCK Samuel Frederic
12 ETCHUTAKANG NCHONG Yvonne
13 FALI MBEH Harry
14 FUBAM MIZPAH NAKOMA
15 GWAGSI Hanson NKWAH
16 Gwendoline LUM FUH
17 KAHE PIAPLE Mylene Flora
18 KAMSU TSEMO Sandra Gaëlle
19 MAKEBE Calister WINGANG
20 MASANGO Margaret NANINAH
21 MBUA Jessy MATITI
22 ME ALI MOUSTAPHA
23 MIMBANG DJAMBLA Yannick
24 MINFOULOU Robert
25 MONTHE POUDEU Orissa Charlene
26 MOTOUO TCHATCHOUANG Leone Nadine
27 MUFOR NJUKENG Lionel
28 NDIFOR Denis ASANGBENG
29 NDODE Lionel NGWEJEDE
30 NDOOH Samuel
31 NGOLONG MANDANG Pascal
32 NIKOBO Valéry AKAMA
33 NJANA Philomena ONDOUA
34 NKENNE DOUANLA Herbert Roch
35 OJONG Clovis OTTOP
36 SIYIR Barry M’YENNE
37 TSIMI ESSOMBA Marcelle Alida
38 TSOPWO ZENA Christian
39 WIYEH Claudette BAKISU MUALA
40 ZAKE SALI

Liste d’attente
Rang Nom Prénom
1 DONGMO GOUOMEU Armandine
2 NANKO NGONGANG Léonel
3 NGUESSEU NOUNJIO Rocelle
4 CHE Derick FONGU
5 AGHETMBOH MUKONG NCHINDA
6 NPECHI PASSO Elvis
7 BIDZEBI EDENE Nadine Marina
8 MAKOUNDY NDOMBO Richard Hermann
9 KOUBE ENANG Pélagie
10 AHANDA AHANDA Joseph Stéphane


RADIO ANNOUNCEMENT
The Minister of Higher Education hereby informs the public that:
Pending on the presentation of the original copies of the required certificates qualifying candidates for the competitive entrance examination, the following candidate, presented in alphabetical order, have been declared successful for admission into first year programme of the Masters degree in Industrial Chemistry and Environmental Engineering of the Engineering Cycle of National School of Agro Industrial Sciences (ENSAI) of the University of Ngaoundere, for the 2011/2012 academic year, they are:


N° Name
1 ARRENEKE AYUK ETOBI
2 BAMAGOUSSANA Juste Danielle
3 BIAPO FANKEP Dorianne Urelle
4 DEUGA TCHAMKO Sandrine Judith
5 DJIEUTSEP AZAFACK Marina
6 ESSEBE NJOME Sandrine
7 EWOLO MENOUNGA Gaëlle
8 FOTECK ELEMPIA Kevin
9 GEMANDZE KWASENWI
10 HAMED ABEDAYE
11 HOUJAYFA MOHAMAD OUSMAN
12 JAKPOU NJIPNANG Doris Nadine
13 JEMENJIE TONGA
14 Kingsly NCHAPDONG CHEFOR
15 MANDOUVAAMEDE
16 MBADA Jeanne Niquaise
17 MBOUKAM YOMGNE Dominique Audrey
18 MEDANG M’EBANGA Rochelin Prosper
19 MEDIANG PEREM Claude Aude
20 MEKOK ABIZOU Rostand
21 MENIAPI Berthe
22 MENIAPI Solange
23 MEUDOM Rolande
24 MINLEND Martin Yannick
25 MIYANG DAWEEN TANGWAN
26 NDJANA MBENE Georges Clement
27 NJAKO EWENYE Pélagie
28 NKOUAMBONG KWAHOU Gaëlle
29 NLONDOCK Lionel Alain
30 NOUMBOJIOFACKMitterand
31 PATCHING Casimir
32 SAID OUMAR
33 SIRYABE Marthe
34 TALLA Pamela YEAGHE
35 VENYITE Paul
36 WASSOUO Cyrille Armand
37 YANUCelestineASOBO
38 YAYAABOUBAKAR
39 YEMENTCHA Andre Eric
40 ZOTEGYA NGUINTEDEM Standhaline

Liste D’attente
1 AMBE Marius NGWA
2 AMINATOU HAMIDA
3 TONJOCK FOTINDONG
4 OHANDZA BETAYENE Jean Guy
5 NSIMBI Anne Marie Adrienne
6 KANA Simon Emmanuel
7 NNOMO EFOUA Christian Walter
8 ELONGUE ELONGUE Serge
9 YINDA Michel Ludovic
10 BELLO ASSING

RADIO ANNOUNCEMENT
The Minister of Higher Education hereby informs the public that:
Pending the presentation of the original copies of the required certificates qualifying candidates for the competitive entrance examination, the following candidates, presented in alphabetical order, have been declared successful for admission into the first year programme of the Masters degree in Industrial Maintenance and Production Engineering in ENSAI of the University of Ngaoundere, for the 2011/2012, they are:
N° Name
1 ABONGWA Andrew ANUTIKA
2 AGWO Solange ATUH
3 ASSAM Pascal Rodrigue
4 BANDE Emmanuel NJI AZWEH
5 BATEAGBORNDIPEban
6 BOUBAKARY SAÏDOU
7 DALIL YAYA
8 DJIBRILLA AHIDJO
9 DOUSSILE Paule Agnès
10 EKANG RENE EKANG
11 FEZEUYIMBI Arnold
12 FOKA ZEÏBE Fabien
13 HAMADOU SOUAÏBOU
14 HAOUALailaTIDJANI
15 KENFACK William
16 KIKAAG Fabrice Moïse
17 KUISSEUBUGUE Irène Audrey
18 LATELA AZEMTSA Lionel Jospin
19 LOWE TCHAGOM Junie Estelle
20 MANGANZE Felix Arnauld
21 MBITEKAMBOH Richard WANKIE
22 MEDJADJEU TCHUPOU Solange
23 MENGATA Rodrigue Richard
24 MESSA Robinson Gratien
25 MOHAMADOU YAYA BALLO
26 NGAKO BIENVENUE Sebastien
27 NGANSOP TCHATCHOUANG Lyse Vanessa
28 NGOUNOU MBIEDA Pierrette
29 NGUEWA NZALI Willy Martial
30 NOUBOUE SIBAFO Chrétien
31 NTEKI Yannick Valentin
32 NTOUTOUMOU Patrick Steve
33 OYIE MVONDO Hubert Joël
34 POKAM TAMNOU Marcel Thierry
35 POUASSIN TCHOKODE Roméo
36 RIM Benjamin
37 TABE MANYI TABOT Martin
38 TCHOUSSIN NYASSI Franck Eric
39 YAYA ISMAÏLA
40 YEPNDO JITEU Carole

Liste d’attente
1 MENOUKEU TCHOUTANG Franklin
2 DONA TOUNA Didier
3 SALE DAHIROU
4 TCHEBY ESSOLA André Bienvenue5
5 DOH Kervin ANGYE
6 SALI AHIDJO
7 FOFACK Gauthier Rodrigue
8 BIKIE MENDOUGA MBARGA Ginet Joseph
9 MOUSSINGA EKOULLE Yannick
10 Essomba Onana Pierre Leger

 
INFORMATIONS
 
 
puceSERVICES
 

 
puce
..:: CAMEXAMEN Copyright© 2005-2017 ::..