Blog du Consultant

puce
 
puceCALENDRIER
 
 
puceRESSOURCES
puceAgenda
 

Résultats Concours Officiels
PRESS RELEASE
To publish the results of the competitive entrance examination into the First Year of the Second Cycle of the Advanced Teachers’ Training College Bambili, University of Bamenda for the 2011/2012 academic year.

Portant résultats du concours d’entrée en Première année du Second cycle de l’Ecole Normale Supérieure Bambili de l’Université de Bamenda au titre de l’année académique 2011/2012. The Minister of Higher Education hereby announces as follows:

Subject to the presentation of the originals of the required diplomas, the candidates whose names appear below, ranked by discipline and by order of merit have been admitted into the First Year of the Second Cycle of the Advanced Teacher Training College Bambili, of the University of Bamenda, for the 2011/2012 Academic Year. They are:

Le Ministre de l’Enseignement Supérieur communique:

Sont, sous réserve de la présentation des originaux des diplômes requis, déclarés définitivement admis en Première année du Second cycle de l’Ecole Normale Supérieure Bambili au titré de l’année académique 2011/2012, les candidats dont les noms suivent, classés par département et par ordre de mérite. Il s’agit de :

BILINGUAL LETTERS
N° NAMES
1 MADJEUDAH SIEKOUEWE EMILIENNE
2 MATCHOUTSING KENGNE ALICE
3 SIEWOUE MARTIN BOLIVAR
4 ANIVARUTH SAHMBONG
5 BIH YOLANDE KUMCHO
6 NJAMBEU PIERRE NOEL
7 NDANGUE NSEKE ISAAC
8 CHEO ERNEST,
9 BIKAKEU TCHINDA RODRIGUE
10 FANSI NKOUMBELE RAISSA
11 KEYANFE DIFFO DIANE VIRGINIE
12 DJOUTSOP NGOUFACK LARISSA
13 FOMTCHUENTE EUGENIE
14 FOUNAYE MEWA NGOUNOU
15 MOUICHO PANJOUDOUEME ESATE
16 EVINAMVONDO SIMON
17 MABE DEFO ELLA ALIDA
18 MADEFOWFOWOUESYLVANIA
19 MAFFOK PENGOU MARIE CHRISTELLE
20 ESSOLA JOËLLE NADEGE GRACE
21 MEKOMOU GUY BERTRAND
22 ONYA MAUREEN KINAWAH
23 EJAH ABEDJANG DJAVIS
24 DONGMOZOGNI ROSINE
25 FONGANG MESAACK NATHAN
26 NGUMEKUI MEZEJOUM BERTILLE FLORE
27 NOUEGUE KUATE VIRGINIE FLORE
28 MBIYWONGJUDE BONCjNKAR
29 NTAKAH LUCYACHALE
30 DIKABO MIKANGUE GRACE EMMANUELLE
31 LOUMAMEBAMB CEDRIC VERNES
32 NGWANG ENGOME MIREILLE LAURA
33 FOTSOMOKAM LAURELLE MANUELA
34 NGO TONYE MARIE-ROSE
35 NJANKEU GILBERT
36 MBEAFRANCINE VIVIANE
37 ODETTE SIVIDZEM
38 LANGEVIN NSIMA EMMANUEL
39 MANIGA YVONNE
40 NANKO NATAUNE
41 DJIMFO TAYOU JACQUES DESSOUCHES
42 TSAKOU DJOUKA ELISABETH
43 BEUNTCHATANKOUA GIRAUDOUX
44 TATAH ALLEN LAIKA
45 CHUGWELEU JEAN ROGER
46 MAMDEM KUATE FERNANDE EVIANE
47 ANCHIMBOM ACHO NADEGE
48 GERALD NGWANE
49 DJOMGANGCHAMBERUNE
50 DJUFFO DORETTE EDWIGE
51 MBONG NGUELE CLAIRE CAROLINE
52 NKEZI PROMISE
53 BALLAEYENGA GERMAINE YVETTE
54 TCHAMCHUI HORTENSE GAELLE^
55 BILOUNGASERAPHINE
56 KENFAKDE LAURENCE DAUDOT
57 MOMOTINDO SYLVAIN
58 SOKENG PIERRE CLAUVYS
59 AWINDENABANDITIME NADEGE CARINE
60 ABESSOLO DANIEL YANNICK

WAITING LIST
1 FOUODO DENISE CARINE
2 DJEUSSEU NANA ERICK ARNAUD
3 TCHIEM JULIE NADEGE
4 YALLE ESOME RIEGE RONY
5 NTSANGAH MARIE EXVERIE

BIOLOGY

N° NAMES
1 MANKAH MIRANDA ATIA
2 NWANA MENYAM DESTINE
3 TERENCE FONCHAM SAMA
4 M’BOBDA MOMDJO CHRISTELLE
5 QWANTU MERCY NCHANG
6 KUMTEAGHA DIVINE
7 NJIMONDIKAM ELVIS SEMA
8 TAMEH FRANCIS BOYEN
9 TSAFACK KENFACK CHRISTANNE
10 TEM BERYL SIH
11 LUM GERALDINE CHI
12 NSANGOU YEYAP NANFACK ROMAIN
13 CHE MELVIAN SHU
14 KUETE MBOGNING ANNE-MARIE
15 EBONGUE ERNEST EBONGUE
16 TITA-TA SAMUEL KANJO
17 FOFIE GOUMKOUET APPOLINE
18 KOBBI EBENEZERNJEI
19 KIANPI MOIFO ALFRED
20 AWACHWI VERA TAMAMBANG
21 TCHOUNGATCHANKWE HERVE
22 ACHATINONG N ARMSTRONG
23 DIANGJUDE ABUNGWO
24 ATEH LESLEY ANYE
25 CHI ADIJAPEMBOURA
26 OLIVER NJINGAGALEGA
27 MBAMMA MARIE JEANNE
28 ABONGO EBBOH BIQUICE LEONTINE
29 MAKANE KELDA NANYE
30 PEHUIEWOANGELE FLORE
31 DIN MBIYDZENYUY EVODIA
32 NDOH NDOH PROSPER
33 SHURI MATANGSANGH MOFOR
34 ACHU MBOUTSOP EGON PATRICK
35 ATEH STANISLAS KETUM
36 CLAUDELEALOBWEDE
37 NGWO-ANJA WILSON NDO
38 DJIMELINAMEKONG MARLINE
39 FOUEFACKGUEMEJIO MERLIN
40 HENNESSIAAJOWAGHEN
41 CHI ACHILLE DJOUOSSEU
42 NGWA CHARLES LANGMI
43 ATEM ATONGAJUA MARBEL
44 MOFFO MBOUGNAJEAN GERARD
45 DAMARISKIMSINYUYTIMA
46 ASSONFACK TAMKENG BERANGER RAOUL
47 TONGA DEBORA
48 NGAM HYGINUS NKWAIN
49 TAYU STANLEY DOYEH
50 FLORENCE NGWATEZEH NJIKENG
51 CHEWA JULIUS SUH
52 NGOUCHEME MOTAPON PAUL RENE
53 ONYONGHO LINDA OMABEG
54 OUNGAESSINDI JEAN EMMANUEL
55 ATEMKENG UMOFOUET BERTOUNO CHRISTEL
56 CHOUATCHO NABAYO ERIC MARTIAL
57 MOKI ALVINUS MOTE
58 MANASSEH MBAH
59 KENNENEUCECHRISTELLE
60 MIRABEL AKIMBOM
61 NJI DOMINIC ETIKE
62 TAMBOBE ABEL JONG
63 NA-AH RAISSA FON
64 YENGEKFRANKUNE MBENKUM
65 OKONWASE JUDITH
66 HIOL BIKIDIG PAUL
67 TABAH CLOTHILDA NGWINUI
68 PANGUEPKO FENDJU CHRISTOPHE
69 BIGOMBE EMMANUEL CHRISTIAN
70 NATANI GILBERT NYANG

WAITING LIST
1 NKOUENKEUTCHANA JULES CESAR
2 TEUKAM KOWA PATRICK STEVE
3 AMBEMARIUS
4 LEONG RAMATOU MPEBOUSIEH
5 PAULINE YOTIAMBANG

CHEMISTRY
N° NAMES
1 BOBGAPAULFONGOH
2 LAISIN CAROLINE KIKI
3 ATEH ACHA TASONG ERIC
4 ANYANGWEI ELIJAH ENOH
5 ARREYAYAMBAJECINTA
6 MAEKEM WADJEH OLGA FELICITE
7 TEKAP GUY MERLIN GUIOVANI
8 BATE VALERY OBI
9 TIAM ERICK ROBERT
10 NGNOMPEBOP KENDIENG OUMAROU
11 ADJIEUFACKABELIDRICE
12 TEMBEKWOAKUM GREGORY
13 PEFELI YAMTIEU AURELIEN
14 NTIECHEYIENDEHAMIDOU
15 TSOPGNI KENKEM OLIVIER GUILLOTIN
16 WAFFO ALBERT TOEMO
17 DOUNGUIA DJUMATCHE JOEL ROMEO
18 NONO JEAN HUBERT
19 KOUAMASSONTUAYOCHRISTELLE
20 TSAFACK VICTOR HILAIRE
21 LAHNTUMJAMALU-DINSEKA
22 MELACHIO KEUNE LANDRY
23 YMELE ERVICE
24 KENFACK RODRIGUE LINEKER
25 KEUKEUNOU AMANDINE ARMEL
26 NWAMBA TESSA CHARLES BERNARD
27 SILINOUVICTORINE
28 TSAGUE ETIENNE
29 WETOMDIEU EDWIGE NOEL
30 AKWAGODDEN AKO
31 MEGNETIWE HAMOSTINE FLORE
32 NJILLANJANKO PATRICK HERRICK
33 NSANGOU MOUNADI ADAMOU
34 TALLAFONGANG PHIL-HERMANN
35 YONGUI HEUBO PATRICK WILLIAM
36 DJOUMESSI ARNAUD FRANICS
37 FOKAM DEFFO ROSTAND
38 KEUTCHE DANIEL
39 NGUEGUIM ERNEST
40 TEKOU DONDJIO
41 TEMGOUAJIOFACKSAURELLE
42 DONGMO DONKENG MIKADO DUPLEIX
43 KEMVOU TIOFAH ROOSVELT
44 NJIKI DJADALINE DANIELLE
45 TAKOUTSEM VICKY HERVE
46 NJIE FRANZ MOKI
47 DONZEU GISELIN PASCAL
48 GUEMFOCHANCELINELAURE
49 KAMMO MIATCHOM CLAUDE MARTIAL
50 SIMO LOR AIME
51 TAGUEDONG TSOFAC OCTAVE
52 PENJAANOLDNJIMORELLE
53 DJAMOU TCHAYA PARFAIT IGOR
54 MBOKOU FOUKMENIOK SERGE
55 WANDI KAMDEM PIERRETTE CHRISTINE
56 YAMBOU LAURELLE NADINE
57 ENONGENE EDWIN EWANE
58 FONKOU ADELINE LA BLANCHE
59 MESHACKTAKIANJAH
60 DONGMOJEANSAUREL
61 FOSSI DONALD CEDRICK
62 SIEWE ANDRE DESIRE
63 TSEMO DIANE
64 LAFON TERENCE KONGNSO
65 TCHAMGOUE JOSEPH
66 MFBUJONG AFANWI WINSTON
67 NFORYA DOMINIC KENGNJOH
68 SUMBOH KUNDE FELIX
69 ISSI UOSEPH BERTRAND
70 NAKEUJEA

WAITING LIST
1 AJAHOUNG THEODORE AIME
2 CHUITIOSIME ALERI
3 DJUIDJIE KAPTUE PELAGIE GRACE
4 FEUZEEDVIGE
5 GUETCHUENG TAMDEM STEPHANIE LA BLANCHE

GEOLOGY
N° NAMES
1 AZANJI AGHEENWI ZITA
2 TACHA FORETIA DIVINE NKENGLEFAC
3 SHU DONATUSAKONE
4 AMANAVENADELLEOFE
5 AKISSEBINI SERGE MARTIAL
6 LEOGHA NANCY MANGWA
7 ERICNKENGANYI FOHBA
8 MINETTE MUNCHEP NGEH
9 NGANTCHI LEOPOLD DARLUS
10 BAHA AGATHE MIREILLE
11 MBENKUM LYNEBERINYUY
12 SAMUEL CHICK ANJEH
13 OKON EMMANUEL MORIO
14 NWANTI MERCY NYOH
15 NJIJUDEASA
16 WALAZE CHRISTANTIUS FOSSUNGU
17 MBOUMI NDJOUJIPTIMOTHEE LEVIS
18 MULUH DIVINE TENENG
19 TSOPKENG PAUL BERTRAND
20 HOLGAR FOY MUO
21 DINAYEN LAURA SHULA
22 DJIOMOZEUFACF PAMELA
23 TANYI JOSEPH NJANG
24 MFONGEH NGWO DECLAN
25 CHIFU EMMANUE NFORMI
26 MALLA NOUBISI HENRIETTE CELERINE
27 STEPHANIE N’ZEH FORMIKONG
28 ZIEM ABIDIAS LUCACHJJ.LE
29 DZEKASHU DESMOND LAMBIY
30 MANGA BIDZANGA GERTRUDE LAURENCE
31 NGWINGASANG BRIGITTE
32 TCHAHAPONG JUSTIN
33 ANWITAMBI VALERIE
34 BAO PAMELA NYUMEN
35 EMMANUEL BILLA MUNDAM
36 NOELA EFOJI KAZEEM
37 LOUDJOP DJEPANG LAURENCE FLORE
38 TIABOU FEUDJIO ANICET
39 INDZEH ATSEMKEZE DEH
40 KAMTATALA ANDRE ALEX
41 NJOYIM IREN KAHNJI
42 NOUKIMI YANNICK JOEL
43 AYUKMISPATABOT
44 CHICK PYTHIAS CHEFOR
45 KOUMETIOMETEJIO ALEXIS
46 NGEH JULIENNE
47 TCHEUMENAK KOUEMO JULES
48 MBWENZEH ENONGENE ELIZABETH
49 MANDZO CLAUDETTE NGONDA
50 TETCHOU TCHEKAMBOU ARLIANE NICOLE
51 NGUIFFOGERRDEARMANDA
52 NGU BERNARD CHE
53 WENDEUCHIMENE SANDRINE
54 SIMOCLOVIS
55 TAGNE FOKA ARMAND
56 FOBEU NGUEMO AUBIN
57 ATSAFACK KENFACK VENANT MAGLOIRE
58 NTONDJI MPETMI ERIC CHRISTIAN
59 BINYAM-BI-MPECK ALEXANDER
60 TCHOUABOU MOUAHEU INES
61 FONACHORAPHEALTAH
62 FONDU HYCENTER
63 TSAGUEFOKI MARC ORELIEN
64 TCHUEMRAM DAVID BOURGES
65 TAZO DJEAZETCHYMENE
66 OKE RODLACH ANJANGWE
67 NJUEYAKOPAADOUA
68 MBOUOBDA JEAN CALVIN
69 TASSOLEMO ANAFACK FORINE JOËLLE
70 GUEMETA EDMOND

WAITING LIST
1 PIEUME NZETIN SERGE
2 DJICHOU MENBOTVITALICE
3 MINKOULOU MINKOULpU BARNABE
4 GHENKAPSOTCHEJOCELINE
5 DEKANO NGOUALA ROSINE

GEOGRAPHY

N° NAMES
1 BABETTENGUTEMBE
2 IGNATIUS TATA
3 TCHOUFONGTCHANKWE VALERIE
4 TATAH BONGSUIRU PRACEDIS
5 FONTEH EMMANUEL PANGWOH
6 ROMANS CHONGWAN
7 BENUI LAWRENCIA
8 EDITH ATEH TAMASANG
9 MUGABE AZINWI TABU FOR
10 YEMBE CONFIDENCE SEPIKWI
11 AGNES SEMANGWICHO
12 NKIPANG DAVE UMAROU
13 TANTOH REMI NGENWIE
14 TATAH SYLVIA DZEMWO
15 TIOVEH YVONNE NCHEVE
16 FORGAH THERESIA ANYI
17 UKWEI NITAHTSCHEM
18 AFOH BELLIN MANWEI
19 FOFNKWA COLETTE NTUL
20 ABWE ELVIS KOLLE
21 GODLOVE NYUGABU SUSUNG
22 KUNNE BERTRAND VERNYUY
23 LEMNYUY VALENTINE VERDZE
24 NJENGE LOVELIN EBOTE
25 WIRNKAR DIVINE DZELAMUNYUY
26 BAHTI CLAUDETTE WIYBAM TATA
27 NGWATUMOBANG DAVID
28 NJI RICHARD CHI
29 NJOLAI TUMI LEONARD
30 NDJATOU NGUEGANG MELAINE
31 ENOAGBONSO MARUHOBEN
32 ESUNGE BEATRICE EPIE
33 AKWA CONSTANCE NJI
34 BALEWA SHARON MOSENGI
35 LAVETTE KEMJEI
36 NGONGWEI MBENGA
37 AMUNGWA BASILE ASANJI
38 CHIA STELLA ENAM
39 NCHAMCHAM KENNETH BAH
40 WIRSIY LINDA
41 SEINGWIA ELVIS MUNCHU
42 AYUK MICHAEL MBENG
43 TENINGCHO
44 BONJESUSARINETATA
45 ASONGAMIN ELIZABETH NKENG
46 DAVIDSON NUMFOR
47 BURINYUY LOUISA NGALIM
48 KONGBIME ELVIS SHIANGONG
49 NDOKE BERYL CHWOPOH
50 CLETUSZINKENG ATEAFIEH
51 BANGU NYELUMA MIRABEL D.
52 ROLAND BAWENDZI
53 DOUNGUESONGMENE STELLA
54 DEMANOU ELIZABETH BECHEM
55 EDIAGE MILCA MESANG
56 YINYU ETIENNE MBURLI
57 NGIDE MACHELAJANG
58 ASAAH AMANDA AKUMBOM
59 KIGHALOWEEFONDZENYUY
60 NGWEMELUH MELVIS
61 KUATE SERGE HUGOR
62 CHIA MICHAEL AKUMBO
63 DUBILAPRUDENCIABONGSUIRU
64 NWANCHAN COLLETE UNJOH
65 ATEMBENGU FRANCIS FORTANCHOP
66 MOUZONGNAGBIE GENEVIEVE
67 OMGBA MBAZOA JUSTIN ARNOLD
68 DIHANG SOKO SALOMON DIEUNEDORT
69 NGASSAM NGAHANE NATHALIE FLORE
70 LIBII NDJECK ANTOINE CHRISTIANT

WAITING LIST
1 CHIN EBENEZERLASHENGHANG
2 ENCHOALEM ELVIS
3 KUMAMBONG JULIUS
4 NCHUMULUH NGEMAKEH HOSTENSIA
5 NEBAPRICILLIALUM


HISTORY

N° NAMES
1 NENAMIRABLE MALVUNG
2 NGWESAH CONSTANCE NDIFOR
3 TAWE CLADIUS
4 ANUMENIHTHERENCENKENGAJONG
5 LEMANUI ODETTE
6 FRANCISCAENEIHONJENYUEI
7 MIRANDA MELEMTITA^
8 ETARH NYOR MBENG
9 YOKEGRACEMOTOVE
10 NGWENWI MARIE CLAIRE NYANZOU
11 MBOUGNI IRENE TIDO
12 NTEMBEHANSAKO
13 ARREY EBOT CHARLES BETEK
14 AYUK FERDINAND SIMTEFU
15 EYONG MARTHA TABE
16 WASSO NEH SIRRI
17 WASE VIVIAN BOKUBA
18 MIRABEL AZENGALA
19 KENG EUSTENCIA
20 SELAMO CELINE TATAH
21 GABSA MOSES BIDLANGMI
22 TIFOR DONALD MAYUKA
23 ABENAPEH SHARLOT FOSIMONDI
24 LONGFORNICOLINELUM
25 PERTUA MURKWI NGWAYI
26 DJIMAFOR FOTIE CHISLAIN HERMANN
27 EKWEMBWE JUDITH NTUBE
28 MIJANG YVONNE NAAH
29 CHU VICTORINE NGHA
30 EVELLE MOLONGE JAMES
31 NKONGHO YVETTE ENOKENWA
32 BONGKESHON BELIND
33 DEYEB CHARITY NUVAH
34 SIMOTENKAM MARIANNE
35 CHENWI ODETTE AWAFOR
36 MAYANGSHIELAESEME
37 MIRIAM NAMONDO MOKAKE
38 AZINWI IGNATIUS NJIBANGONG
39 CHEANYEJUDE
40 ENJEH GWENDOLINE DASI
41 JULIUS SAMAPEHMBUON
42 MBONWU DIVINE MULUH
43 CHESHELLANEH
44 NDZOMO NDJOMO PIERRE MARIE
45 ILONGO NWINDO SOPHIE
46 MBENG ALVINE OROCK
47 BANLYDIANGU
48 ASHU NKONGHO BESONG TAKOR
49 MARTIN MOTANDE TATA
50 TANYI TAMBE JOY MMETI-NDUASU
51 AMABELLENEBANG YANGEH
52 AYORI NKEVERA LILIAN
53 ERICTAWAHNDI
54 LILIAN KFUKFU
55 NDAH KILUANTOSAM
56 ONGUMDEBORAYOKU
57 WONGEH MARIE CLAIRE BAMGSHEH
58 DJOMKAM FEUSSOM ANNE MARIE
59 CHRISTIANA MOSUMAIYASSA
60 GWEI YVONNE LIMBEH
61 KEDE MAXIME HERVE
62 MACHAGUEM SUSIE LAURE
63 ATOM CECILIA ACHIFONE
64 NJIKANG ARNOLD MESUMBE
65 MUNSHI NDI MARTHA
66 NGOWO LUCYEKUM
67 TINGELE ERNESTINE MINYUI
68 MEBOUE MIMBANA ARISTIDE
69 MIMBE SUZANNE GENEVIEVE
70 EBALE DANIEL ARNOLD
^ WAITING LIST
1 AYISEHGERARDINE
2 BESONG DELPHINE AGBOR
3 NDAMBI MILTON ABAWAH
4 TEKESENORINE ABO
5 AKENJI DEREK ANYE

MODERN LETTERS
N° NAMES
1 FON PATIENCE DINKA
2 BONGJIO DORCAS YAFE
3 KAHVOMA BRIDGET GWANBOBGA
4 NDZERENGAM AMINATU NDIAKNDANGWE
5 WIRBABERLYNDAWOMELA
6 MBIYDZENYUY MARCEL NSOWIYI
7 NAKELI YVONNE YONGWE
8 AYUKANYONG PLANNY
9 DIONE NGONGESONE
10 GERMAIN SHILEALAH NKWENTI
11 ETANG OJONG MARIETTE OJONG
12 NGUM MAGDALENE FAITH
13 FON AMANDINE AMBOH
14 BENEDICT MOKOM NDONGNYAM
15 CHE FRU EMMANUEL
16 GIBOREM COCO NADEGE
17 MOFOR BECKY TIFUH
18 ENANG RITAMESODE
19 YEMELON DOUANLA MADELINE VICTOIRE
20 AFUNGCHWI MERCY
21 JAFF FLORA ASHERI
22 MBAIBEH PATIENCE ATING
23 EHABE MAUREEN EPOH
24 NANJE BISHERINE MOSERE
25 TAKANG PATRICIA MPEY
26 KILO BABEH RENE
27 BONGMOYONG MARY BERKA
28 ETOMBIKIEN SOLANGE BONKWE
29 AKUM ANITA KEN
30 JUDE ACHIAGEONZOH FONCHENALLA
31 AMBE CHARLES CHE
32 AVOBAH CLEMENTINE TITAH
33 TONG MEVOA ELIZABETH
34 CHANTALJAIKAYINGABVEM
35 CHRISTABEL NGWETUH ACHERA
36 IVONNESE-EH NGWANG
37 JILAHJOYNELNGUM
38 LAWSAMBA CONSTANCE BONGNAWTI
39 NDIFOR SYLVIA ZOFENYUI
40 NGEKWI CELESTA
41 SINGWA MARIA DIM
42 WIRKOM YVONNE MBIYDZENYUY
43 GUMIANGONDABFEH
44 MISELINEAJUHTANGA
45 FORLEMU COLINE NTSENDIE
46 AMBEQUINTALUM
47 LANGHANNDZEI EVELYN
48 FORLEMU RONETTE NDUNGALA
49 JAMEA MIRANDA MANGONG
50 JOKO MIRANDA SHINDOH
51 TUTUWAN NAHNYONGA ADELINE
52 AFONJI WALTER
53 NJI ENJEH GILLIAN
54 MBANGE RITA EKUME
55 FUNG LOVELINE EWO
56 KUMBA ENJOH PASCALINE
57 LAWRENTIAGEBENUI
58 LIZETTEYIEMBOWNCHE
59 MBUNDA ESTHER NONSI
60 NGAIBE EMMENUELLAYULA
61 NJENEWONE OSCAR
62 TEH HOPE NING
63 WASEJOANAEFILO A
64 LEMNWI MIRABEL NDONWI
65 ECHICKATUD LOVELINE
66 ASAAH NIBIKAJANETTE
67 MASSAZUH NGWENYI FORTEH
68 NGAM NTFUNTFUN CLAUDINE
69 ABWE MUKE MERCY
70 BWENZE EPANG SOLANGE

WAITING LIST
1 IGUEM EFEMBELE LAURA
2 FONGHABIH HENRIETTA
3 BARBARA AYAMBA BESONG
4 FUL EDWARDA Bl
5 MARY ASSUMPTA NYEMKUNA BENYELA

MATHEMATICS
N° NAMES
1 DONFACK NZANGUIM ROMEO
2 DIFFOMENIOCDEM EBENEZER
3 DESSAPSOCPA KEVIN
4 NGANNOU TEIKAM K. MARTIN
5 NUBILAMBETIGI JAMES
6 TAGNE WATCHUENG RAOUL MARTIAL
7 FEUPI LONTSISIMPLICE
8 NGUIMGO PAUL MARTIN
9 MEFEYAFOSSI CYRILLE
10 DJAKOUADADIVIGEAL
11 FOTSING WAGOU ANDRE JULIO
12 BOUOPDA FRANCIS
13 BILONGO MAVA’A EUGENE RUBEN RIQUET
14 CHOKOGOUE KAMENI SOCRATE
15 DEGOUE FRANCIS
16 FOTSAYEMFOUET FRANCIS AIME
17 DJOUMESSI KENFACK ARYANE CHERYL
18 TALA SADO EMMANUEL
19 TSIDAMARCLEPRINCE
20 BOTEN BEYAMBANJOSUE
21 BAKEM PASCAL
22 SAMOU MBIEDA BILLY ROSTANT
23 NANA MBAJOUN AUBIN
24 WATI NODEM DIDIER
25 ANUNCIATAWUBETIWEBYSE
26 NKANANGAN VALENTIN ERIC BRICE
27 NGAPPE GUY BERTRAND
28 DEH NKENGUI ROGOBERT
29 NGUEKAMTUEKAM GREGOIRE
30 NOUMSI NIE RAOUL MARTINIEN
31 ATSAGMO SIDONIE
32 TOUNGAINBO SIGOMNOU ARMEL YVAN
33 SIMO JEAN PIERRE
34 TSEGUEJEAN BERTIN
35 IOYEM TCHOUANG CRISTELLE
36 KENFACK SONFACK DOUCE
37 TAGANKOUE ALAIN BOSCO
38 DJOUMESSI JEANNETTE
39 NOUKAMTCHOUANICLAUTAIRE
40 DEMANOAKILASS
41 KAMFAIM VIRGINIE
42 MAZOKOU DJOUONZO FIDELINE
43 KUM FREDERICK AKWO
44 JIOKENG ERIKDELOR
45 POUGNABETAGOUOKSEVERIN
46 TAGNETAMEZA BERTRAND
47 ATEUFACKNZEKOCALIXTE
48 WADJI NGASSA WILLIAM
49 AYEFOU DOUANLA ARSENE
50 WANKAM RODRIGUE LANDRY
51 MOUKAM DEUKEN ERIC BERTRAND
52 NJOTEBONG TIDO CYRILLE ARNAUD
53 SASSUM FOKOUA ERIC MARTIAL
54 WANDJI PIERRE RUTHER-FORD
55 BASEHTITUHTEKU
56 FOTSING SOH PASQUINI
57 NGERYI GERALD MOUNTIEH
58 NGAM DENIS NGONG
59 FONSAH JULIETTE NYUYBEE
60 ANYAH SAMUEL MEYA

WAITING LIST
1 KITIO ZAGOR
2 WEMBEJANVIEK
3 KWAMEGI DE KWAMEGI THADEE CONSTANT
4 FOUNTONG DJAMPOU PROSPER ROMUALD
5 KENFACKKAHOU ANNESOREL

PHYSICS
N° NAMES
1 FOKOU KENFACK WILSON
2 TCHIEGANG ALAIN JUVENAL
3 SEUKOUONGKAM PELAGIE
4 YMELONG YMELI YERSIN GUY
5 DONGMOSIBANOU ALEXIE
6 KWEMI AYMARDVIANNEY
7 YOUGANG ELEANE MAGLOIRE
8 FONE MICHEL DOUGLACE
9 TEGANG ALAIN ROBERT STEPHANO
10 JIPDI NANA MICHAEL GILDAS
11 KAMDEMWAMBO WILLY BLAISE
12 POUOMEGNE KAMDEM JACQUES
13 KOUMENETAFFO GILDAS IGOR
14 KUATE MBOPDA MARTIAL
15 SAGOUONG JEAN MICHEL
16 TANEKOU GUY BERTRAND
17 DJIONGO RENAUD FLAVIEN
18 PASCALIN TIAM KAPEN
19 TAZEMGOU BRICEJOEL
20 TCHUIMEGNI NDJOTCHOU CHARLES DARWIN
21 TIAMTCHOMDJO HIPPOLYTE
22 CHEUMENYAWA ARISTIDE
23 FENMOGNEGAINYOUJOSELINE CAROLE
24 SOHTAKAM ANDRE VADES
25 WAMBAKUEDA BONIFACE JACKSON
26 TCHIENGUE NKWAMO HERMANN DELDR
27 NGAMGA NGATCHOUA GHISLAIN BRICE
28 NECDEMVOFACK GHISLAINE
29 KAPIM KENFACK ABRAHAM DIMITRI
30 ACHILLE PAGUI DEBLEME
31 DJOMOU DJOMOU JULES RONALD
32 NDJAPANJINGA YVES YANNICK
33 WOGUIA MARTIAL
34 TCHOUMI IGNACE DEBAINS
35 ZAFACK TEMGOUA MARIE HELENE
36 NDILEVENESADEBEME
37 FOTSOKAMGA GABRIEL
38 MAGUE MARIE GEORGETTE FLORE
39 TSAYO ERNICE FLORENDINE
40 KENHAGO GUY ROBERT
41 MABOU KAMGAING WILLIAM
42 NOUBOU MARCEL THIERRY
43 NTSAPI DOUNDJI RAOUL
44 ANAFACK NESTOR ALAIN
45 FOGANG FOKA CHRETIEN
46 TAGUELANDETATSIN THIERRY
47 TCHAKOUNTE HYACINTHE
48 EMALEU TCHAMAGO ANSELME CLOVIS
49 DONGMO WAMBA MATAURIN
50 KENGNI MIRABELLE MIREILLE
51 NGUFACK ANDRE MARI
52 TAKAM NKAMGANG OSCAR
53 TCHAMANIJEAN
54 DJEUKOUANANARIGOBERT
55 TCHAMBA MBEUNGA ALLEN KOCK
56 CHENUI EUGENE ABAN
57 NGWARENENIBA
58 KAMDOMCARINE
59 NSEKETODE MAHOMET
60 CHE NUHBONG YAH ERIC
61 NGWENUIABEL
62 NEBAMONIGWE ERIC
63 GEORGE NJIENJOH
64 NKOENDZENG YANNICK
65 KIFFAEBENEZERNCHIEBUI
66 TENENGSTANILIUSNTIA
67 TUMAH JOSEPH AMBE
68 GODWILLABAM FOBID
69 NDUKONG ELVIS NYAMNYOR
70 FRED MAYABA FOMUKONG

WAITING LIST
1 KAMLA WENDA MERLIN PASCAL
2 YOBO BEAUDELAIRE GISCARD
3 KOUGANG BONAVENTURE
4 TAHOU NJOMO TATIANA LEA
5 JEUTHOAGOUAJIO MARINETTE

GUIDANCE AND COUNSELLING
N° NAMES
1 NDULAJOYCHEKEH
2 PEN MEKOLLE ALEXANDRE
3 FRUVERAFON
4 AGBORYIKOR PERRY ATEM
5 NGOEH IRENE NDUNGE
6 BELOQUIA SYLVIE BENAZIA
7 NGOH BERLISENGONWEI
8 SUNJODZELAMONYUYMELCHIZEDEK
9 NKWELLEGENEVIVE ESONG
10 CYNTHIA BUBOH NTEMI
11 NDANSAKUNETTECHEAH
12 SOLANGE DANTENI
13 CHOUNMELE RODRIGUE
14 EBANGHABISONGCARINEEMERENCE
15 EKEMVICTORINEAYAMBA
16 EKU CLAUDINE NGANO
17 EDITH KINYUYTATAH
18 FON JUDITH AZAH
19 YENIKAMILANIESHAHYE
20 TANYI EUNICE EKA
21 ENOW MARIE MBI
22 EMBE BERIE BEVERLY
23 NGWACARINE NGUM
24 BALKISOU YOUSSIFOU
25 AKWISIDONI NJOH
26 DORINE NEKEH MISSING
27 PHUNGEH ADELINE NYINGCHO
28 BERKA LESLIE BANINLA
29 SHIWOHQUEENTAR
30 SOLANGE NEH NDIFOR
31 YVONNE ADDAH NGEH
32 TCHAPTCHET CLAUDE MICHEL MUNGA
33 NGUEBEYEGUE ROSINE
34 JABOSUNG MERCY
35 NCHAMUKONG AKWAH MATITA
36 NGWANG BERINYUY RITA
37 SHEILA NANGAFRU
38 EVERT NGEFORBAFUKE
39 MAFEGOU KONO GHISLAINE
40 ANASTASIA NGONDI BETEBE NDAKWAH
41 PETSAH FONCHA DANIELE SYNTICHE
42 FRU ANITA NJEMUNU
43 NGOLOUGA CATHERINE
44 MANEKOU TCHINDE CYRIELLE
45 ZANGAESSO ESTHER NADINE
46 NGNEPI TCHEMGUE INGRID SANDRA
47 ATABE VALERY EHOWE
48 MESODE DORAH EPWENE EBONG
49 MFOUM LUC ADRIEN
50 NGO NKOYOCK ROSE ALOME

WAITING LIST
1 FONDEH CYNTHIA IYAH
2 KABA EMILE CHINJEATANGA
3 KAREEN LIANG TAH
4 AYUK COLLINS AYAMBA
5 EWANG HARRE DIONE/o

SCIENCE OF EDUCATION
N° NAMES
1 SHANG DZEKEM EMMILUENNE
2 NGE SHEILA FUEN
3 AMIJANG NDOSHIRI EVELYN
4 FEH JUDITH SONGWE
5 TENJOH PACHEUS MENGWI
6 FOMUM JOAN MARY SHINYUY UNDUM
7 GHOGOMU CHRISTINA AJINUI
8 MOSES CHUNG
9 NKEM AGNES ACHACK
10 NUKUNA VICTORINE GUYENYONGA
11 TEMAOLGAGWAYEBIT
12 FULSULAMITE WEHZINEBIH
13 MISE ERICA AKWI
14 NUNG RAHAB ANNA AWARA
15 SHURIGELZITTE
16 TAMOGHO EMILIEN CHULAH
17 FRU EMMACULATE NDIKUM
18 NGWAINMBI DESMON
19 NKWENITE SHARON MANKWEH
20 ZUHABONYUI ANN MARY
21 GLORY TABETLOH
22 NGOYONKANJENOM CLEMENCE
23 RELINDIS SULIY FAI
24 AKWECHECK FRANCO EKOMBI
25 ESAMAZO WALTERS AZEE
26 MAWOSA RACHAEL AWAH
27 RITA NDAKPKWI NDICHO
28 ABONGO BERTINE
29 ACHEKWA SYLVESTER
30 CHO GISELE WIYTARNYUY
31 FLAVIAN AZABA
32 LAWONG EMELINE BERI
33 MOKOM CHARLES ACHU
34 NNAMACHUO DORIS
35 TAM VIVIAN EKWEN
36 AKONGOH COMFORT NCHANG
37 FOKAM RBECCA AFOR
38 FOMBU ATOGHOANNOH NDIFANG
39 TATIH DOHMASANG DAYEBGA
40 AKORO MUNDUM LOVET
41 ANGONG LEONETTE KIEN
42 BITLA MAUREEN LAJONG
43 ELLE JEAN CAMILLE
44 EVENGUE NOA JEAN JACQUES
45 FULILLUMINIATA MARIA NEWU
46 JOETENING AGHA
47 NJONG KUNOKEYBRENDA
48 ACHUGHE JULIETTE
49 AWANTOH ROGATUS
50 WIRBAJUDITHSHUUKA
51 KIVEN EMMANUEL NDZENYUY
52 TEBECK CLAUDETTE FRI
53 BIH JUDITH CHE
54 MBONG EBUE CHRISTABEL
55 MUMBARI BIH NGEGHA GLORY
56 NGUM MARILINECHI
57 ABENG EBO SONIA-

PHILOSOPHY
N° NAMES
1 FONYUY JOSEPH KINGA
2 NGULEFACK FLORENCE ASONGANYI
3 AFENDZELINSO DELPHINE NCHILA
4 DINYUY EMMANUEL LAINJO
5 AZIEAEUZABETH FRU
6 NGOBE MARCELINE NJANG
7 MOHFESSAMA YANNICK NOAH JUNIOR
8 UKUJOHNKUM
9 AGOBOJANENKUH
10 KINKOY ELVIS NGEHDZEYEEM
11 KENG LILIAN MANOJI
12 ATABONGAFACK MARCELUS FORZA
13 TUBUO YVONNE MBU
14 EWENZO PATRICK ETAME
15 HALIDOU MBINYUIA
16 KELEN FLORENCE BANYE
17 LANGWA OLIVIER TARLA
18 LUM LILIAN NDIFOR
19 MAH FLORENCE NGWEHJA
20 AYAMBA MAUREEN OJONG
21 ABANDA BELINDA AMUNDAM
22 EYONGMARYAYUK
23 MBELLE PAUUVONE BUDU
24 NWABEH ROBERT NKEMASONG
25 ATAUBO CLIFFORT AMIKAH
26 BONGWA CLEMENTINE MBEHNDUNG
27 EUNICE TAYEAH
28 GWAN COLETTE ANGAH
29 LON CONFIDENCE KERI
30 MBINKAIMUNKONGHOTAZUH
31 VEROLINE KAH DOH
32 AGBOR LYSETTE NYANGALO
33 AJUAJUDENJIE
34 ETOE YVETTE NTUBE
35 AMBE NGUM MARLYSE
36 JUDE BONG CHI
37 NGALIM DIVINE BONGUY
38 FANNY JOSE MBUA
39 SHURI SHEILA WENFOR
40 FANKA ANITA LIIWIR
41 EYISAB SAMUEL ECHI
42 OKANDALYDIAEMEU
43 AWEH STELLA TENGEG
44 AZEFACK HONORINE LASHIRE
45 FUL GENESIS MBZIKAYA
46 GRACE LEMNWI
47 NASUH ROSE NKWENTI
48 AKO JUSTINE EGBE
49 AKONTAIAYUKTAKU
50 AMOUGOU MANGA SIMON VALERY

WAITING LIST
1 NDIM VICTORINE KUKWA
2 ASENIVERBARAH PAUL
3 MBIBEH NICOLINE YEFON
4 LEKENKENG PATIENCE
5 MAKIA SOLANGE MANO

The successful candidates on the substantive lists are requested to register within 30 days from the date of signature of the present Press Release, and following the modalities which will be 20 indicated to them by the school authorities. After the above deadline, they will be considered as having resigned and will be replaced by candidates on the waiting lists of order by merit.

Les candidats définitivement admis ont un délai de 30 jours à compter de la date de signature du présent communiqué pour prendre une inscription. Passé ce délai, les intéressés sont considérés comme démissionnaires et remplacés par les candidats de la liste d’attente par ordre de mérite.

The final admission of candidates whose names are on the waiting lists is subjected to the resignation of candidates who are on the waiting lists as duly established by the Director of ENS. The final admission is authorized by the Minister of Higher Education. L’admission définitive d’un candidat de la liste d’attente est subordonnée au constat de désistement d’un candidat de la liste principale par le Directeur de l’Ecole Normale Supérieure. Elle est prononcée par le Ministre de l’Enseignement Supérieur.


PRESS RELEASE/COMMUNIQUE
To publish the results of the competitive entrance examination into the First Year of the First Cycle of the Advanced Teacher Training College Bambili, University of Bamenda for the 201 1/2012 academic year.

Portant résultats du concours d’entrée en Première année du Premier cycle de l’Ecole Normale Supérieure Bambili de l’Université de Bamenda au litre de l’année académique 2011 2012

The Minister of Higher Education hereby announces as follows:

Subject to the presentation of the originals of the required diplomas, the candidates whose names appear below, ranked by discipline and by order of merit have been admitted into the First Year of the First Cycle of the Advanced Teacher Training College Bambili. of the University of Bamenda. for the 201 1/2012 Academic Year. They are: Le Ministre de l’Enseignement Supérieur communique:

Sont, sous réserve de la présentation des originaux des diplômes requis, déclarés définitivement admis en Première année du Premier cycle de l’Ecole Normale Supérieure Bambili au litre de l’année académique 2011 2012. les candidats dont les noms suivent, classés par département et par ordre de mérite. Il s agit de :

BILINGUAL LETTERS
N° NAMES
1 NZE NJEA BRANDON
2 EYANGO PIERRE JOSCELIN
3 TANKEU HYANTIE ROSINE STYLE
4 KWAMÛU MÛHAMADÛU CAROLE
5 TA2ANFORGLADYS
6 KWETE DEPE IGOR
7 TIWA KANOU MURIELLE CATHY
8 EBOBISSETCHUAKIOOLIVIERE
9 JIONGUE VICTORIENNE
10 TOUKAPKOUTEUJOCELYNE MICHELE
11 KAMWA TATEU VANESSA LINE
12 NAYANG ATIOGANG GLADYS
13 DJAKO LEUMEGNE ANNE SANDRA
14 ONGOMISSI BAYEKASARA
15 YANOUYANKOU RAOUL
16 EFOUH KUINTA
17 ARSENE BRICEGHONDAKUE
18 JIOFACKDONGMO LAURA
19 MBOLLE ESSOME ARLETTE GRACE
20 TANKEU KOUAYEM BERTRAN
21 DOCTOR LOUINA RAPHAEL
22 NGUIETIWO MAFFO VANESSA
23 TCHAKONDE WANJI MAXIMILIEN
24 LONTSI FOPA EPIPHANIE
25 KEMGUEMGAELLE
26 ZILEFACK MARCELINE
27 ASSOMO ANZOUER ESPERANCE CLAUDIA
28 MAKONDI MIREILLE CAROLE
29 OWONA ANDRE PEGUY
30 CHIMI NDAMUKONG NELLY MURIELLE
31 SOKENG TSAFACK FLORETTE
32 BELANG EMA GRACE MANUELA
33 DJO PEGUY NANCY RUFINE FRANKA
34 DIKANDEGADEMLEATITIA PHOEBE
35 NTSAMA EVA CELINE NINA
36 DOUNGMO PATRICK AIME
37 PEUCKPERRINE
38 EKWELLENDOUMBE GERARD JUVET
39 EMAMBO AKAMA YVETTE
40 MEKUTCHEU DJATCHE LILIE
41 NFORMI CHARLOTTE MUNKFU
42 TONLEUTOUTSOP HERMANN
43 EKANGO NDIFFOKOU FREDDY JACKSON
44 TUFONJATAN YONG
45 NDIAYISSI PHILOMENE BLANCHE
46 BESSONG GUIUDONG LOUISE MICHELLE
47 SIEDJE KAMGANG BUCKNER
48 FENYWE ABEDNEGOCH VELOH
49 FOE CLAUDE KELLY
50 ABESSOLO DANIEL YANNICK
51 EBONG APAJIE ELISABETH
52 KENG ESTHER TEKUM
53 BOYANEALARBA DANIEL
54 NGUEPI SIPORA
55 AKOUMZOH ME ABAR MARIE LAURENCE
56 HABIBAALI
57 NGONOEMERENCIAMOKUBE
58 BOBO TALI ANTOINE
59 ZEZANG MATERNE SIDOINE
60 ESEME ESPINANKWO
61 EBONKENG NDOH ANGELINE
62 MAIDANE HINSOU NINA ARLETTE
63 NTOOGUEORNELLAJEANNE
64 NYANDJI BEATRICE NATHALIE
65 AYIWOUO NKARAMO GERARD
66 ADJABANDI EMMANUEL
67 DJUIMOTIANICLAUTILDESEPHORA
68 LIBONG GILBERT
69 LIENOUE MEGAING BALBINE
70 MBANG ELIAS MERLIN

WAITING LIST
1 DEMANOU FABIEN
2 KEGHACHEKEM MICHELE STEVINE
3 NJIKAM OUMAROU
4 KOUAMO MBOUFANG CESAIRE
5 SEUYIP SEUMO JOCELYNE

BIOLOGY
N° NAMES
1 WOUAPI TCHOKONTHE ANTOINE LAURENT
2 DJIDJOUTAGNE ANGE MURIELLE
3 NSHUKUM MIRABEL BIFOR
4 NDZI ETIENNE NCHANJI
5 TAGUIMTSOB KENNE CHARNELLE
6 TINDATIE EMMANUEL PEGHAMAH
7 ASHUIVICTORINEZHIA
8 MBONG LAURA WUBNYONGA
9 AKENJI LYZETTE NCHANG
10 NGWASHI CARLSON NDOCHWI
11 MELENDESIMO DAVID WILFRIED
12 YOUMBI HAPI VANETTE
13 MECALEY PAMELA NAHLELA
14 NGUTI ADRIENNE ANJEI
15 TAKU ANGWA OTTO CHE
16 AZEH KEREN ABEUGH
17 TANTOH EVETTE MBULI
18 NJOLE KOME IRENE GWLADYS
19 FONYAMBOT NANCY-NEVERMINE AKWEN
20 ANDREW KEBEI KPU
21 NGWABENARDINEBIH
22 WILHELMKEKAKANGIEFANDE
23 HAMAMATAUMMAYAHAYA
24 PENGNIECHRISTELLE RACHEL
25 FUH ALAIN-CABRALNEBA
26 DJONGOTEMATIO ARIANE
27 MALVICE AKERENWI NGU
28 DEMGNETENGUIEMERVEUE
29 MBI LIZBY-JOYWUJUNG
30 MOFORVERAFAFUNG
31 FONPOUH BEATRICE APUACHOSHIE
32 MUA CELINE SIH
33 NCHEBONUEL MICHAEL
34 WIFOKE FIJONG VENESSA
35 FONKA ELIZABETH YEFON
36 YUEFEBOPTAFRIE
37 EMADIONE VITALIS ELUME
38 NDUMBE EBUTANE HANSEL
39 NFOR OLIVER NFORMI
40 DZE NICHOLAS MUA
41 NCHANGMUKWANG AFANWI
42 DONGMO FOKOU TATIANA
43 NFOR NELSON FANFON
44 VIVIAN YENGEH
45 YEEKPUUTHEOPHILUSNGAH
46 AMBENICOUNENEH
47 VERSHIYI ELEANOR WONGIBE
48 ASHU JAMES AGBOR
49 ASONGWI POLICAPADZE
50 FAI MAGDALENE KEMUKA
51 EPUPU VICTORINEDIBO
52 NGANU PASCALINELEM
53 NKENGANANG BENIS
54 NKENGAFACGERADINE LEKEAKA
55 ATABONG JOSEPH NKEMNKIAFU
56 ZIMACUP ROSELINE
57 ADAWA PETER MSENGE
58 ASSAAH NKEMASAAH NZOTA
59 BISONGENOW JOSEPH TABOT
60 LEKO DJOUBOUSSI MICHELLE NOBEL
61 NGUEPl NGUIMFACK ANNICK RICHELLE
62 NJI DOMINIC ETIKE
63 MWENE MWENESUMBEDE
64 SIME MBAPPEJULLIARD
65 TEKUM MARCEL SAKWE
66 APANG METUGE GILDAS
67 MESANGA NGOMBA ELVIRA
68 TANGMOH ALBERT FEUGIM
69 NGO’O PROSPER LANDRY
70 NJAFU YEMBE WILLIAM

WAITING LIST
1 TIMI GLADYS NCHAM
2 NTOBIE CHARLES BENYI
3 NTANTAN MICHAEL WAMEY
4 BACHE FREDERICK ANE
5 CHIA GENEVIEVE KAIN

CHEMISTRY
N" NAMES
1 ANDANGNDOH LISETTE ABONGTEH
2 SAMADOBDINGA DAVID
3 KABI GILBERT KEPWA
4 PEYECHU KARINE MBRONOHO
5 BAMBOT BRIAN MBAH
6 RENELNSUHBAH NGWA
7 CHIN MUHAMADU RABIU
8 NSHOMBESSING FEMUH
9 AYUMBI EMMANUELTANIFORM
10 NGUDAM EMILE NSHOM
11 BAH HANSEL ANYANG
12 NGWEJANG CLARIS CHE
13 MANYIJUBSIA NDANJONG
14 WIRSUNGNING FIDELIAN YENBAN
15 SAKAKEUGEU RICKY CLAUTAIRE
16 NFOR ELVIS NFORMI
17 WOMELA FEUX BERINYUY
18 AKWEN MALICE NJOUSSE
19 ABAN EMMANUEL WAYI
20 AKENZI BARBARA BIH
21 BUINWI KALACKBUPSE
22 ANGOH BERTRAND TANSI
23 EUGENE KUKWAH NDJWUM
24 GINYU KIMBI ARNOLD
25 YONGBANG VALERY YUH
26 YURI PAULMOTABO
27 NDIFONTANKWA LADIFATU
28 TENDONGMO HILAIRE
29 AKUMA MICHAEL NDE
30 SUH JUVETCHE
31 NGAMBONGGETRUDE
32 FETERR VERONICA RiYUH
33 ZIMBUO VALERY WOPINYEH
34 KAIMO LINUS WIRNSUNGNIN
35 NJI ANITA NYANGOH
36 GHANSIBE PAUL WIYSANYUY
37 MBOUNDAMERIPHINEJINUI
38 AJECK BLAISE TENYI
39 NWANACLARKSONTAFILI
40 TAMON NGONU AWACHWI
41 AYEAH JULIUS YONG
42 MBAH JONATHAN
43 HENWESHIWOMEH LESLEY
44 SAFEH NEVISEBONGDZEM
45 NGOH ROSEUNE ETUGE
46 ANONCHUH MIRANDA MEZOH
47 BANBOYEBENEDICTAKINSOMU
48 LENJO PIUS LENJO
49 SIGALA EDMOND BABILA
50 LUMNUIAGILDAS
51 NCHIFUNG CHRISTIAN
52 NCHADZEE SAMIRATU LEYNYUY
53 KINFIECLARISEEKIYEH
54 NCHAMNCHAM HAPPINESS BIY
55 NCHIFOUAKINGSLEYPANKETAN
56 AGBOR TAMES AGBOR
57 ATALI DELIA BENWIE
58 MBIELEU FONGANG CURTIS
59 BOH EMMANUELAYAFI
60 YHAM JOSEPH KINDONG
61 ASONGWI ALIJAR ADZE
62 TANGMO EDWARD NDONGMO
63 KEMBA JACOB NGWI
64 NGUESONG CHARLES LEREH
65 NJEONGWO BENARD BEZIETENDEM
66 EBERUFUSBEZA
67 NDEMAEBONDJIE SOPHIE LAURE
68 ALOGOGUILAIN RALPH MEFIRE
69 EKURI MICHAEL EKELE
70 EKANI CYPRIEN JOEL

WAITING LIST
1 MELETEH MARVELOUS MENKEM
2 ARRAH EBAIYONG BERENICE
3 ATUD WILSON CHICK
4 MBUNG PASCAL FONTAMA
5 NTANEN LOUIS NCHINDA

GEOLOGY
N° NAMES
1 EALIAN NDASI MBONBOWHO
2 SANGNI MARIA
3 FONGU-NJI AKONGNWITIBUI
4 RACHAELKOUBOU KOMETA
5 NKENGAJONG FIDELIS NKEMACHA
6 BELINDA MIYLAM NSAI
7 DUNI ABDULLAHI INYAS
8 DOP NAHBILAPRISCA
9 ABUENDO EUGENE NGENGENG
10 NGUM COURAGE TUMASANG
11 BABARAAKOSUAACHAAAHIMA
12 NGONGBO DIVINE
13 TABUGHANG MAXCELLOUS NGWA
14 BARAH FRANCIS JAFF
15 TARRNTEH HASSAN MUE-L’HEBOH
16 NDEM JOSEPH NKOH
17 NJINUWO ERNESTINE
18 TEBUI VIKE ANITA-RUHIYIH
19 WIRBAIRESON WIRDZEMO
20 MUSADANDI
21 NYINGCHO CAREY AMBE
22 NTCHADEU LOUIS DE GONZANGUE
23 CHIN FLORA LASHENGANG
24 FORBOTROMANUSNGNAG
25 NIBA AMBE COLLINS
26 NKEMALOH EUNICE ASONG
27 STANLEY AFUNGCHWI AWEMO
28 APO OMEKIEH BLANCHE
29 SUIYEGEH BERNADATE
30 BUBOHBRIAND
31 NGWANAJEANIVINENGWIMITO
32 NTEMGWASELACHA CONSTANCE
33 CHIFU ELVIS NGINYU
34 SWERR JUSTIN TIKUM
35 ATAGWE GEOFF MBANWEI
36 NCHE NTSANG CATHERINE
37 CHANGEH DERICK CHIBENDA
38 CLAUDINE AKUMBOM NJINEH
39 TENENG PASCALINE TAMGWE
40 CHEFORDIEUDONNE
41 FONDZEYUF RONALD NASSER NYUYDZE
42 NJANG LAWRENCE ADU
43 HANDIHANNATUUMAR
44 KIMBI IAN AFOR
45 NDI DIVINE KUKWAH
46 NDINKWIESHEU ISOFATAFOUH
47 NDEH TOIKADE AARON ABDULAZIZ
48 ASOASOM KINGSLEY ASEUGENG
49 MBINKARBERANICENYUYTARI
50 RACHELACHUO
51 SIRRILINA
52 CHO IVO TANIFORM
53 ABEN BISMATHTEMBAN
54 EBAI PAUL ENOW
55 ECHODIMBE DEJOLI OMAH
56 NJECHU RANSOM ERNEST
57 CHE GIDEON VOUGHSE
58 NDIFONGCHO BENEDICT NJIMLAM
59 NAMEKONG FOKENG ARMAND
60 ASONGLEFAC ELVIS ATEHZIOH
61 ADZE MENIEMOH RENE
62 KUJITADOREENSAMA
63 NGORAN VALENTINE BONGFEN
64 TEKOH BELINDA MABONG
65 LEMNYUY PROSPER YIIKA
66 JOAN ANYIKENG NKEMASONG
67 NKONGMENIAJENEVIER MEGWENTOH
68 BELISSE MARCELINE LINDA
69 OTU MONCLEAR NJIBILI
70 VERONICA MBONGEH

WAITING LIST
1 ANONG DELPHINE TEKE
2 ALIA NOELA CHI
3 LUKONG PROSPER KUN
4 TANTOH ROGERS MUMA
5 EWANE EPUMANGANDO

GEOGRAPHY
N° NAMES
1 NWUNZEH FANWI FRANCISCA
2 ALEMEFACKMENEMOHSEPELINE
3 AWUBOM RACHEL
4 NGWA DOMATINE BiH
5 JAFF EMMANUEL FONYUY
6 DUPLIBAJIASAMDUMU
7 FONKWABABILAJUDE
8 ELVIS AMBE CHE
9 MBAKU NANCY EMBAH
10 CHENZOUNDJIAM3ESI
11 NTANG-TANG NDAHSI THERESIA
12 AONSI KANKO ERIC
13 FORYUI ISRAEL KENDO
14 FOLENG ASHWINGNW AUDREY
15 NGOYE NADIA HELENO FRIKEH
16 NYONGBELA VALERY FEH
17 LUKONG WALTERS BURINYUY
18 NKENG GERMAINE CAROLINE ANYI
19 NEBA VALENTINE ASOBO
20 FUH ERNEST NEBA
21 NELSON LEMNYUY
22 NGEM GLORY NKECHI
23 NGVVA NEBA CYPRIAN
24 FON CLAUDINE ADU
25 AGHANGUH FEDINAND NDOH
26 TERENCE KINDONG
27 NEMBU PAMELA MANTAP
28 NKWETE RAISSA NESEH
29 FOBANG NJIEH SHELA
30 NGWENUi MIRANDA ANDANGFUNG
31 TANGAPRUDENCECHUBA
32 BIRKA ODETTE SHYRUTUM
33 FOVA/EDLUNG NJUKANG AGAFINA
34 ATEH-ALOTA BLESSING MANTOH
35 FONTOCHA DEVINE TOKOH
36 NGELAH ANGELA NSHAMIKARA
37 ASSAH LEONARD ASHU
38 BONGBiNSIN MORAFOMDUWIR
39 HELMINENYIKWABU KWEH
40 MBOH NANCY NGITEH
41 AKASENG SOLANGE NGUANYI
42 NOBELl E MAH-NJAH AGWE
43 NJOFIE BELINDA NTSIENDIE
44 WAMBA NKENGAFAC THOMAS
45 AKWONG ROSELINE FOMBI
46 NDAM EMMACULATE ACHA
47 M BAH CHANTAL NGUM
48 MINANG LiZETTE APHOLUNG
49 MBINKAR BENOIT SHALANYUY
50 MANYIKENG FORBA LINDA
51 KPA EDITHSIH
52 ABONGVVEN NGEKWIE CLAIRE
53 AGWO SERAPHINE ANGUM
54 BUKWAKERITAMENKA
55 ACHARE OBI ENOW CALISTE
56 TANGU MARCELINE SUNGNENE
57 AMINAWUNGTHECLAASONGAFAC
58 BEA EMMANUEL BEA
59 NDEMAFA NKEMKI IGNATIUS
60 NJOM CATHERINE KUSONA
61 DJOMENI NJILAGALIALE
62 LUM GERALDINE AWAH
63 NZEBELAICHANCELINEMANKAH
64 NEH NINANDIKUM
65 MOTIKA KENNEDY BANGSI
66 TEMBI LUCIA ATEH
67 MBOWOH GILLIAN NDEM
68 EFUELAKA HELEN
69 NYANG MAGDALENE FEY
70 NJUKWING MERCY WUGENEH

WAITING LIST
1 MEUYANUI LOVETTE
2 TARKEH ROGAN-GUILLETE MANGANG
3 MELONGWE HELDA ANUYAPENEH
4 NGUMBI FONJEFERSON
5 ZEMADJU GISELLE

HISTORY
N° NAMES
1 GANAFOMUM BERTRAND
2 NKATMBI MERANDA NGONGEH
3 ASHITA LUM AYAH GEHNJANG
4 NGWANUGO PELAGIE
5 CHEMENU STANLEY
6 NWUFOR CHRISTIAN FUH
7 GWAN NULLA NINA NAHBILA
8 BANYEEMMANUELAVERSONIA
9 AKA PATRICIA NKWETTA
10 DANKUN RACHEALOBIT
11 SOBSEH CONSCIENCE YOGYU
12 NYE PROMISE
13 AYUNIFORKINGSLYYUNISHA
14 LAMBI YVETTE YANUH
15 NCHUNU ALXANDER BABILA
16 MBOKWOH BORIS-GAEL NWOPENJENY1
17 MBOKWOH ABONOHZAMA BLAISE
18 WANJI HARDIN ACHU
19 ACHANJEOH MABE FONBOD
20 AKWA JULIETTE DOH
21 CHONDUNGAWOHIBIROUNGAMULE
22 NAHMBUBIJUWARATUNDAVITEH
23 ACHAMOH NJIFACK THEOPHILUS
24 NKWETACHA SLANTIS LEKU
25 FOFOU MITTERANG
26 NGWANO DELIAN MAKOH
27 NIH BIH VICTORINE
28 NUBIDGA NGONGMUN GANYONGA
29 BEGUELJEANNECLAIDEGAEL
30 PANGMASHI NICOLINE
31 ACHA GLADYS NGONWEI
32 NKOLAKA DONALDSON
33 GNINTEDEMENGOUFACKBERTHE
34 KEVIN EBOUNTAP
35 NKONGHONDIPEMB1MBENG
36 ACHIRIJUDENDIFOR
37 FUASHI ALFRED BIYINDE
38 ANDANGFUNG EMMANUEL GEMUH
39 GRACE EDOHTABIA
40 ERNEST FUH MUOH
41 MOGHAAMABELLE
42 NDEPUH MAUREEN NEMOSOGHE
43 EBAI EYONG BETECK
44 HONORINE MBONGBOWOE
45 AKONG RACHEL MORFOW
46 ANTHONIANDINGWE
47 FORBANDE MITTERAND ATEAZE
48 NKEMASOBADERICKNGEFACK
49 MARLVISBUR1NYUY
50 EWANE PALLE
51 NTANGO RITA CHAFE
52 FONDONGEPRUDENCIAAKATEH
53 DANG MAUREEN NDUM
54 MONYENGUE VIRGINIA
55 NKENGACHE MONICA NKEAZEA
56 SAMA CARLOS KOHTEM
57 NGHONAZEH BELINDA NWOKWEH
58 NAHBILA CHRISTABEL FOMBUTU
59 TAKANG EMMANUEL MBU
60 LECHANGWAANABELAJONGAKO
61 NULAH LEKUNGADORA
62 NGWANYANG CHRISTINE PENN
63 ACHANKENG MARTIN
64 AGHEM HARRIETTE MBEBWO
65 FORLEMUCHRISTAN
66 FORBITREASYALENWI
67 OLOKO ADIBIA REGINE LAURE
68 ATECHI FRIDASHILE
69 ATANGANA EZO’O FLORENCE EUSETTE
70 NKESELE HILDA

WAITING LIST
1 NKWANUI DALATOU
2 ABEAERIKAAMANA
3 DIEUDONNE NGONG FIEN
4 FOGUH ELADCONALIUS
5 KADJIOTCHOFFO EDITE

MODERN LETTERS
N° NAMES
1 ASHAMBAJOYCELINE MBUNWE
2 DINGALYDIAEGBENYU
3 BERINYUY VERONICA WIRNGO
4 TEKELAURICIABIH
5 NGAH DONATUS BERINYUY
6 AKAMA PRUDENCE AROH
7 NGANDE EPIE BATES
8 DIANGHA ANTHONY YUH
9 NGEMBENUIYANISE
10 NYALUMA GISELLE WOBA
11 AKAME MORINE DIONE
12 LEKUNGABUMA CYNTHIA
13 BIH ANASTASIA NIBA
14 BONGNDA DESTINE KWALAR
15 SABUM VERA KEN
16 LENYONGA FOSSO SOLANGE
17 NGWOBELA ARNOLD MAFOR
18 LUKONG IBRAHIMA LONTUM
19 CLARABEL BOGHEMA
20 PATIENCE NGWINGASANG
21 TARDZELA CYRILLE VERANSO
22 TEBID SOLANGE NVENAKENG
23 MESINZE MARY EWANE
24 ESAME NADESH NGONGIJOL
25 AMBESSI SANDRINE ANDOKUM
26 ANANFACK DELEKELEM MAO-CHRISTO
27 BESINGI CASSANDRA NGWERI
28 EFAASHU NOELA INDAH
29 ANGYIEMBE EDNA ABO
30 ETTA ROSE OTOP
31 CHOP VALERIE MBONG
32 ETCHU-TAKANG NCHONG GINA
33 FUEN ERICA PEUBONG
34 NEDRA ITANGHI NGAM
35 NJINGUN KINSLY WAYENUNY
36 MEJANE ANNA NGOME
37 ASUEHEDWINE EBUDE
38 CHIA LILIAN BENYOH
39 SUH FULEMTANGYIE
40 NTONGAI BERTRAND MIHNKONG
41 NGOBOGO GUIEGOU FANNIE SOLLEAU
42 CORITAMBUNUEH
43 NFORMI PATIENCE KIZZY
44 ASONG MINETTE NDEM
45 ASONGLEFAC NERISSA ASONGANYI
46 MBONDE MAMBIABIN LINDA
47 JINGA ADELINE BESANGA
48 YVONNE ASHIGHENO
49 DJIMO SUSAN-KELLY NYOH
50 LADJI ISABELLE KABINSE
51 MUGHE ERNEST DJUH
52 NGAM NTFUNTFUN CLAUDINE
53 NJIMIKE BEATRICE ARIPUH
54 MAFAIN VERA NAMBU
55 NGEBENUI EMELDA
56 NJONG ELMINESEFEH
57 BONGJILA THEOPHILE KILOFONYUY
58 NGWANG LUCIENNE NGOO
59 MBOLE METUGE DORCAS
60 GOUFACK MOMO MADDY PRISCILLA
61 KAMGAMOGUE VERONIQUE
62 JENNETHYAJE
63 MFONGEH HARRIET LEMNWI
64 FORTIMUAH DEIGHJON NJINJOH
65 TADOH EMILIA MBEBWO
66 TANYI DAVID ASHUMBI
67 ANYANGWE BLANCH NDAH
68 NJONWEI GLORY AKWA
69 SHAKAH BIDKUNA MUSI
70 ANNATABITBABOU
71 AMBETHERENCE NUMFOR
72 NGANGMI CLAIRE NGELAH
73 TABI EBOT VERONICA
74 COURAGE NGIEYEMOH NGAMLIAFON
75 NGENYUY ANITA BERI
76 NUH ETELDREDA MUSI
77 BITOA SYLVIA LEYIN
78 DONFACK NGUEMEZI PATRICIA JOSE
79 JANET LUM CHE
80 ALANGUE STELLA PENZONE

WAITING LIST
1 LINDA MEJANG EKWEDEBONG
2 NJIE JOFFIE PRISCILLE
3 NWA CONSIDER NESING
4 SELAMO MICHELINE NENE
5 SHAKAHA-ANODILIA


MATHEMATICS

N° NAMES
1 TAMDJOKOUEN LEOPAUL SINGOR
2 BANINLA COLLINS NJODZEKA
3 TADIDAYANICK
4 NCHE CAROLE NCHANG
5 NJIH EMMANUEL TITA
6 FOYEM SONKWE ERIC DIDIER
7 ACHA YVETTEATOUK
8 NKANDJEU KAMGA PATRICIA
9 NGONGA DIVINE MAYUKA
10 YOKAM TATEU MURIEL ORPHEE
11 CHINJI CORNELIUS BIKAMU
12 NIBANDONWI SMITH
13 NGUM DOLORES CHE
14 TAKOU TAKOU ULRICH DONALD
15 CELSTINE DZEMO
16 BOKALLI KOUER FERDINAND ARNAUD
17 FUITUH EDWARD KAMEH
18 TUMBONG EMILE JOFEBEH
19 BABA SILAS MBIGHA
20 AYUAMBUM LIONEL NJOH
21 FRU GORDON
22 FONCHAM VANNESA GHANG
23 NGEH MELVY CHIATOH
24 ONFORFERDINARDICHU
25 KINGAH JULIAN LEBVAH
26 AMAH PHILEMON ASAH
27 LENJOH HELMAN FOLA
28 SAMA ELVLIS DINGA
29 TEVI NAPHTALIN TATANG
30 ASHAGOWA CORNELIUS
31 KUM AKADIAM DZE
32 NGEDE FEUX EPALLE
33 ENGOH LUCIENNE FONDOH
34 LON ALIYU TETINLA
35 NGONGEH RODRICK MNONJUH
36 TANTOH EDWIN NGALA
37 TATANGANG ABDEL-AZIZ MBIH
38 AWUNGNJIA VALENTINE CHAPAJONG
39 NYUOHVENASIUSTU-UH
40 ALEANU MARIUS ALEANU
41 ABDULAI ENOWYANICK
42 MUMA RICHARD FUHNWI
43 MANTHO NOWOH EDWIGE
44 AJANG ROLAND MBOKE
45 DEFFEU BLASCO JOEL
46 MOMANJONG KENNETH JONG
47 ASAH BRUNO MBAKWA
48 NFORMI DIEUDONNE TABAH
49 TATAH ERNEST NCHANJI
50 BATI MICHEALAKWA
51 FANYUYCUFORD
52 CHECLUVICE
53 GWAKSE ERIC BAH
54 SUH AWAMBENG NARCISSE
55 TEFUH COLBERT MOTUM
56 IKOSE CARLTON EKOU
57 NDONGLA INCUS
58 KAINMOE POUGHELA STEPHANIE
59 KUNI TERENCE BONG
60 NDZE COLIN NGWOH
61 TASOH JACOB KEDJU
62 NKWAKA ELVIS LU Kl
63 KAMDEM POUPI ARNOLD BRICE
64 NJILAH BRAIN BUNYUI
65 EBAI SYLVIA NJAINE
66 MBALANG NSOH ROLAND
67 KUMUNJI EUGENE
68 ASONGU SABASTINE NKENG
69 ACHA ROOSEVELT NJ El
70 MUMAH ROGER WANKEM

WAITING LIST
1 NGUNAFACATHEODORE
2 KENNE JEAN MARCEL
3 TACHICLIFORDNKWENUI
4 DZELAMBONG HYGINUS LEINYUY
5 FOINACHAIN LOI YAI

N° NAMES
1 PANGSUIUSIFU LINGE
2 NDOUNGHOZEPHANIAH KWENTIE
3 YENKU CLEARANCE FAI
4 FOTZO MAKAMDOUM AMANDA CYNTHIA
5 AZIBO NKEH MBAKO
6 TEAGHAJEVISBEH
7 FRU LOUISE AYAKEH
8 NEWEH ROGER NKONGMEH
9 SOJI STEPHEN
10 NKAMGAN NSONWANG LAURENT
11 BERTRAND NSA
12 NGU HERBERT
13 KUKIY BLANCHE
14 HARUNAROUKAYATOU
15 COL MICHEL MBAIN
16 SAMA DESMOND GAHMI
17 KABBA BRIAN TSI
18 VALANTINEABUWOH
19 ATEMBI GILBERT
20 NGAH LEONARD NGALA
21 NYANG NOELKIBANYA
22 WUMYONGA NJAFUH LILIAN
23 BAH MICHEALFAI
24 CHI RUSSELL CHI
25 NDUMZAVIERNDUM
26 NKANGHE DESMOND JICK
27 WAMBAERICK YANNICK
28 BONGKO EUGENE TARYUBARAH
29 DEWAHSTANISLUSSIVAH
30 VANKWE DONATUS NDOUBERH
31 DIFFO LEONCE
32 AYEAH GOD-CARES DIANGHA
33 JAM PHILIMEN
34 FRANKLIN ABONGEH ZENIBONG
35 NYIEMBUIPAULTIAFEH
36 WOPUNGHWO SENGOR NGONGPA
37 KUMJUDEBAMA
38 NFON BRUNO TANLAKA
39 NGHOLAPEH CLIFFORD ABINGSEH
40 MVONDO AMOUGOU PIERRE JULIEN
41 NJOGHO KENNETH TEBONG
42 AKAFACK EVARISTE
43 CLAUDE NGWAGHA
44 NDE FLORANTINELEM
45 NGAMNDAMUE BEYAMINU MBETNGAM
46 NEBALOVETTEAMBE
47 MBIONYI PATRICK NTOH
48 BONGNJIOH FRANKLINETH
49 TEKE BELTICE AZOH
50 NDOUNGALAHSEDRIC
51 ASOBOCLIFORTPENN
52 AZAH CYPRIAN EKAIBANAI
53 NJEI LEONELTANJI
54 LOBETITIMBEMUKETE
55 AKUKULONGGILBETNKANGBUANG BUA
56 FOBAH ALOGSIUSOKIE
57 TEZLH NYUNGCHO
58 NGAMNDAMUE ALASSAH MFAPON
59 ASANG CHRISTIAN NGWA AKONGNWI
60 WIRBAERICBINYUY
61 TETSOOUAFO SERGE ARMAND
62 NGONG JERRY ASHER
63 AKOFORCHEFORNDAH
64 GILBERT KETU
65 JAFFZACHARIAFUL
66 TSAKEM AIME RICHARD
67 WOBENYI LOVETTE CHICKETON
68 NGUEFACKABOUDEN
69 PENN MULUH TERENCE
70 NGIMDOH KELVIN MBU

WAITING LIST
1 TANTING MBIGIGHO MARCEL
2 WAINMOH HILAYYONG YUH
3 MICHEAL FINIGHANG MUH
4 KUM OLIVER NANG
5 GEHCHU SILVERE

 
INFORMATIONS
 
 
puceSERVICES
 

 
puce
..:: CAMEXAMEN Copyright© 2005-2017 ::..